❗SCHRONY KOLEJOWE Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ – TAJEMNICE PODKARPACIA❗
listopad 15, 2020 o godzinie 7:28 ,
Brak komentarzy
❗SCHRONY KOLEJOWE Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ – TAJEMNICE PODKARPACIA❗
🔶Dziś zabieramy Was na zupełnie inną wycieczkę przez tajemnice i zabytki Podkarpacia. Dziś bowiem zabierzemy Was do czasów WOJNY i do miejsc, które miały mieć strategiczne znaczenie dla Hitlera.
🔸Po zajęciu Polski, Hitler chciał stworzyć zaplecze logistyczne dla ataku na ZSRR, czyli dla słynnej Operacji Barbarossa. Miało być ono poza zasięgiem wzroku Aliantów, ale też jak najbliżej granicy z ZSRR. Tak stworzono sieć umocnień, bunkrów, schronów nazywanych Anlage Nord, Mitte i Sud, które swoje nazwy wzięły od zlokalizowania na wschodnich terenach Polski – Obszar Północ, Centralna Polska i Południe.
🔸W ramach Anlage Sud powstały obiekty, o których chcieliśmy Wam dzisiaj opowiedzieć i zachęcić do ich odwiedzenia – schrony kolejowe w Strzyżowie i Stępinie.
🔶TUNEL SCHRONOWY W STRZYŻOWIE: nazywany jest też bunkrem tunelowym. W odróżnieniu od innych schronów kolejowych w Polsce, ten ma charakter podziemny – został wykopany wewnątrz Żarnowskiej Góry. Tunel ten ma 438m długości i średnicę 8.9m. W czasie wojny miał być używany do maskowania pociągów sztabowych Hitlera. Jako że tunel znajdował się wewnątrz góry, był doskonale ukryty i nie był widoczny z powietrza. Zbudowany został w 1940-1941 roku, a już w sierpniu 1941 roku stacjonował tutaj pociąg „Amerika”, którym Hitler przyjechał na spotkanie z Mussolinim. Jako że sam tunel był wielką tajemnicą, budowany był pod przykrywką niemieckiej firmy chemicznej. W dniu przyjazdu Hitlera do Strzyżowa, ludzie mieli zakaz wychodzenia z domu i podchodzenia do okien, wszystko bowiem miało być ścisłą tajemnicą.
🔸Tunel schronowy w Strzyżowie to JEDYNY PODZIEMNY TUNEL KOLEJOWY w Polsce, miejsce unikatowe na skalę całej Europy. Znajduje się on w Strzyżowie, nieopodal stacji kolejowej.
🔶SCHRON KOLEJOWY W STĘPINIE-CIESZYNIE – schron ten również został zbudowany w latach 1940-1941 w ramach sieci umocnień Anlage Sud. Jest to schron kolejowy o długości niemal 400m, zbudowany równolegle do rzeki i grubości murów dochodzącej do niemal 3m! Schron ten nie był równomierny, tzn. Jest lekko zaokrąglony, by utrudnić wrogom trafienie go z powietrza. Jego ściany miały zapewnić bezpieczeństwo przy nawet kilkukrotnym trafieniu artyleryjnym w to samo miejsce. W przeciwieństwie do Strzyżowa, ten schron jest tunelem naziemnym, jednak był odpowiednio maskowany z zewnątrz.
🔸To właśnie tutaj w sierpniu 1941 roku odbyło się spotkanie Hitlera z Mussolinim. Pociąg swój Hitler zostawił w schronie w Strzyżowie i dalej dotarł do Stępiny, gdzie spotkali się obaj wodzowie – w wielkiej tajemnicy przed całym światem.
🔸Schron kolejowy w Stępinie to NAJDŁUŻSZY w Europie schron kolejowy naziemny, ewenement, który zwiedzać można do dzisiaj. Znajduje się on w Stępinie, na granicy z wsią Cieszyna.
🔸O obu tych schronach napiszemy Wam także artykuł na blogu, tymczasem zobaczcie sami już teraz jakie tajemnice skrywał Hitler na Podkarpaciu. Słyszeliście kiedyś o tych miejscach? A może już w nich byliście?
🔶Jest to nasz kolejny post w ramach Historii Turystycznych. Będziemy Wam bardzo wdzięczni za Wasze reakcje, komentarze i udostępnienia. Niech jak najwięcej osób dowie się, jak ciekawym, tajemniczym i atrakcyjnym zakątkiem jest Podkarpacie.
#polska #schronykolejowe
Schron kolejowy dla pociągu sztabowego z czasów II wojny światowej Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie Schron Kolejowy Stępina - Cieszyna Frysztak