Szkoła Podstawowa w Łopuszce Wielkiej Historia
Historia Szkoły w Łopuszce Wielkiej
Szkoła Powszechna w Łopuszce Wielkiej istnieje od 1870 roku. Z zapisów w Kronice Szkolnej wynika, że w pierwszym roku istnienia szkoły uczęszczało do niej 73 uczniów, pracował jeden nauczyciel Józef Świątecki, ksiądz katecheta Karol Ludwik Pietraszek, a budynek szkolny był „obskurny, szczupły, niski i nieodpowiadający celom naukowym”.
W 1904 roku z pomocą proboszcza z Pantalowic Leona Gondalowskiego i inspektora szkolnego Walentego Mazurka, udało się przenieść szkołę do nowego budynku, w którym znajdowały się dwie izby lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Warunki lokalowe wciąż były nie wystarczające, toteż z biegiem czasu szkoła rozszerzała się o dwie izby lekcyjne w dolnej i górnej części miejscowości.
Wybuch I wojny światowej przyniósł duże zmiany w życiu mieszkańców wioski. Nastąpiła mobilizacja wojskowa mężczyzn, w wielu domach pozostały kobiety i dzieci, a do szkoły uczęszczało niewielu uczniów. Z końcem września 1914 roku wojska rosyjskie zajęły wieś, kierownik szkoły wyemigrował do Węgier, nauka w szkole została przerwana. Wiosną 1915 roku nastąpiła ofensywa austriacko- niemiecka i nauczyciele mogli powrócić do pracy w szkole.
W okresie międzywojennym w naszej miejscowości mimo trudności lokalowych i materialnych istniała szkoła siedmioklasowa, w której uczono języka polskiego, arytmetyki, historii, przyrody, geografii, śpiewu, ćwiczeń cielesnych, odbywały się także zajęcia praktyczne. W szkole organizowane były uroczystości okolicznościowe dla uczniów i mieszkańców wioski. 20 października 1935 roku po praz pierwszy obchodzono uroczyście święto Patrona Szkoły Św. Jana Kantego.
W trudnym okresie okupacji niemieckiej funkcjonowała w Łopuszce Wielkiej Szkoła Powszechna, w której uczono tylko elementarnej wiedzy tj. czytania, pisania i rachunków, a od klasy III języka niemieckiego jako przedmiotu obowiązkowego. Mimo wysiłków okupanta duch narodu nie ginie, nauczyciele prowadzą potajemnie w szkole naukę literatury, historii i geografii, działa także biblioteka szkolna.
W czasie powojennym ilość młodzieży kształcącej się rośnie, następują zmiany organizacyjne i poszerza się zakres działalności szkoły. Dotychczasowe warunku lokalowe nie mogły temu sprostać, dlatego też w ramach ogólnopolskiej akcji Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Polski powstał budynek nowej szkoły.
29 sierpnia 1965 roku nastąpiło uroczyste oddanie budynku szkolnego do użytku młodzieży.
Obecnie szkoła dysponuje nowoczesnym zapleczem dydaktyczno- wychowawczym i w pełni wykwalifikowaną kadrą nauczycielską.
Od października 2008 roku szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkolno- Gimnazjalny, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Szkoła rozwija sie dynamicznie dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczyciela
Od niedawna Gimnazjum już zostało wyłączone z składu i obecnie funkcjonuje jako Szkoła Podstawowa bez Gimnazjum